I stało się. Co prawda w atmosferze przepychanek Sejm /Senat ale ustawa została ostatecznie uchwalona i podpisana przez Prezydenta.

OIPE czyli „Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny” to polska implementacja unijnego modelu transgranicznego produktu emerytalnego: PEPP: Pan European Pension Product.

Dla nas jako Opiekuna Inwestora wprowadzenie OIPE w Polsce ma charakter wyjątkowy. W 2016 współtwórca portalu Remigiusz Stanisławek brał udział w Grupie Roboczej z ramienia FECIF przy Komisji Europejskiej gdzie współtworzył podwaliny pod pierwsze wersje tego właśnie rozwiązania!

Mamy więc swój mały wkład w projekt OIPE. Artykuły na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj.


OIPE w skrócie

Od strony korzyści podatkowej jest to prawie to samo co IKE (indywidualne Konto Emerytalne) z tym samym limitem wpłat. Czyli: brak podatku pod warunkiem dotrwania z oszczędnościami do wieku 60 lat (lub 55 i uzyskania uprawnień emerytalnych).

Różnicą jest to że wedle unijnych przepisów musi być to produkt w którym inwestowanie odbywać się będzie w formie 'cyklu życia’ czyli automatycznie z czasem zbliżania się do emerytury coraz bezpieczniej. W praktyce będzie to więc produkt raczej bezobsługowy dla inwestora.

Wymogi aby firma oferująca OIPE musiała działać i oferować produkt w co najmniej dwóch krajach oznacza że na naszych krajowych producentów takich produktów przyjdzie poczekać. Pierwszym dostępnym będzie słowacki Finax. Który na dziś (wrzesień 2023) jest w ogóle jedynym dostawcą tej formy opakowania prawnego inwestycji w całym EU.