Historia firmy Opiekun Inwestora

Firma Opiekun Inwestora powstała w roku 2007, a pierwsze prace nad portalem system.opiekuninwestora.pl trwały już w roku 2006. Pierwsze pokazy portalu miały miejsce w 2007 roku na kilku konferencjach i spotkaniach inwestorów.

Oficjalna premiera portalu miała miejsce w czerwcu roku 2008, w ramach finału ogólnopolskiego konkursu na najbardziej innowacyjny projekt internetowy roku 2008 (konkurs Barcamp).

Następnego dnia rozpoczęła się sprzedaż pierwszych abonamentów. Można było oficjalnie powiedzieć: wyszliśmy z garażu.

Firma jest laureatem nagród oraz wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach. To przede wszystkim tytuł Innowacja Roku 2009 oraz zakwalifikowanie się do II etapu konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2010.

Firma występowała w półfinale konkursu Seedcamp na najbardziej innowacyjny portal internetowy rejonu krajów EMEA (Warszawa, 2009). Firma była zakwalifikowana do ogólnoeuropejskich finałów konkursów Globe Awards oraz European Business Awards (dwukrotnie: 2010 i 2011) przegrywając w grupie firm finansowych wyłącznie z … PKO BP.

O zasadach inwestowania opartych o reagowanie na dane z przeszłości współtwórca firmy, Remigiusz Stanisławek mówił już we wrześniu roku 2007 w wywiadzie telewizyjnym udzielonym na II konferencji OKEBI 2007.

Zalecając wycofanie się z inwestycji w momencie gdy zaczyna przynosić straty – czyli zasadę zabezpieczania już wypracowanych zysków – mówił coś zupełnie odwrotnego niż firmy z branży finansowej.

Kto wtedy posłuchał tych porad wie, że było to dobre rozwiązanie.
I wiedzą o tym jego pieniądze.

Opiekun Inwestora szerzy wiedzę o inwestowaniu także wśród studentów. Współpracując z organizacjami studenckimi organizuje wystąpienia na uczelniach w całej Polsce. W roku 2010 firma objęła patronatem studencki festiwal BOSS czy też festiwale przedsiębiorczości. Firma Opiekun Inwestora była także patronem merytorycznym sesji edukacyjnej targów Twoje Pieniądze (gdzie wystawiała własne stoisko w latach 2008-2009) w Warszawie.

Rok 2006 – początki i badanie rynku

Na początku 2006 roku, oprócz zestawień notowań funduszy inwestycyjnych, uzupełnianych czasem wieloma trudnymi w praktycznej interpretacji wskaźnikami (np. wsp. Sharpe’a) czy też różnymi raportami i rankingami dotyczącymi wyników funduszy brak było usług, które pomogą przeciętnemu inwestorowi samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne dotyczące Funduszy Inwestycyjnych.

Potrzebowaliśmy czegoś więcej – narzędzi, które pozwolą wykorzystać wszystkie atuty inwestowania właśnie w Fundusze Inwestycyjne, a nie na giełdzie” wspomina początki firmy dr Jacek Piotrowski.

W tym okresie rozpoczęto prace nad projektem portalu i opracowaniem takiej metody oceny poszczególnych funduszy inwestycyjnych, która pozwoli skutecznie oceniać wyniki funduszy pod kątem strategii inwestycyjnych rzeczywistych inwestorów.

Sam wybór funduszy to nie wszystko. Aby wykorzystać możliwości wyboru funduszy akcyjnych (zarabiających podczas wzrostów na giełdach) oraz funduszy bardziej bezpiecznych (które warto wykorzystać na „przeczekanie” spadków na rynkach finansowych) należy inwestować aktywnie” zaznacza Remigiusz Stanisławek.

Dostrzeżenie tej prawidłowości skutkuje rozpoczęciem prac nad rozwojem systemu powiadomień oraz gotowych strategii inwestycyjnych, z których korzystać mogą początkujący inwestorzy oraz osoby, dla których rynki finansowe nie są pasją – a wybrały fundusze dlatego, aby nie poświęcać na zarządzanie inwestycją dużo czasu.
Co nie oznacza, że mogą pieniądze pozostawić losowi.

Nie sztuką jest podstawić liczby pod wzory i przedstawić dziesiątki różnego rodzaju obliczeń (w końcu mamy komputery i z obliczeniami sobie poradzą). Sztuką jest dostarczyć takie rozwiązania, które będą naprawdę pomocne inwestorom” podkreśla Remigiusz Stanisławek.

Jak to zrealizować? Po prostu pytając użytkowników. Od samego początku firma stawia na bezpośrednie spotkania z inwestorami rynku funduszy i analizę potrzeb użytkowników.

Rok 2007 – prace nad portalem

W pierwszym kwartale 2007 roku zakończono prace weryfikujące przydatność wybranych metod analizy, poddano je także ocenie naukowcom z Katedry Statystyki Demografii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oceny funduszy, które prezentuje portal są nie tylko poprawne merytorycznie, ale również dopasowane
do specyfiki rynku funduszy inwestycyjnych – uwzględniają m.in. stosunkowo niską zmienność tych instrumentów oraz wykorzystują wyłącznie możliwe do zrealizowania inwestycje, a wyniki obliczeń niosą za sobą przydatną informację dla inwestorów. W tym samym czasie gotowe są także założenia dotyczące „Systemu Powiadomień”.

W IV kwartale 2007 roku firma otrzymała zgodę na działalność w Poznańskim Parku Naukowo Technologicznym fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tu rozpoczęły się trzy lata dynamicznego rozwoju firmy.

We wrześniu 2007 roku w wywiadzie dla tygodnika Cash Flow And You Remigiusz Stanisławek mówił o potrzebie aktywnego zarządzania funduszami i reagowania na pojawiające się straty.

W tym czasie powstał pierwszy cykl wywiadów „Sztuka Inwestowania” dostępny m.in. na stronach telewizji internetowej Infor.tv

Rok 2008 – pierwsze wyróżnienia i targi

Rok 2008 to rok premiery biznesowej portalu. Dwa lata przygotowań, analiz oraz dokładny projekt listy dostępnych funkcjonalności to składowe udanej premiery.

W czerwcu 2008 roku portal system.opiekuninwestora.pl zakwalifikował się do finału 3. ogólnopolskiego konkursu na najbardziej innowacyjny krajowy projekt internetowy 2008 roku.

W październiku 2008 Opiekun Inwestora prezentował usługi portalu na własnym stoisku w trakcie XIV Targów i Forum Kapitałowym „Twoje Pieniądze” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

ROK 2009 – Rozwój firmy, kolejne konkursy. Także międzynarodowe

W marcu 2009 firma zakwalifikowała się do warszawskiego półfinału międzynarodowego konkursu Seedcamp (innowacyjne portale z krajów EMEA) organizowanym w Agora Center jako jeden z kilku reprezentantów Polski wśród portali z krajów Europy Wschodniej.

To także pierwsze szkolenia z cyklu „Fundusze to nie lokata”.

W II połowie roku 2009 firma przeprowadziła ponad 20 całodniowych szkoleń dla osób posiadających polisy inwestycyjne. Cykl szkoleniowy „Masz polisę inwestycyjną – zacznij skutecznie inwestować” – okazał się wielkim sukcesem a prezentowane podejście do inwestowania zostało doskonale przyjęte przez uczestników . Zarówno inwestorów prywatnych jak i przedstawicieli branży i firm doradztwa finansowego.

Końcówka roku to kolejne Targi Finansowe „Twoje Pieniądze”.

Firma na własnym stoisku zachęcała do aktywnego inwestowania na rynku funduszy w trakcie XV Targów i Forum Kapitałowym „Twoje Pieniądze” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

A w ramach Programu Edukacyjnego Remigiusz Stanisławek prowadził godzinny warsztat „Fundusze inwestycyjne to nie gra. Zacznij skutecznie inwestować” dla ponad 150 uczestników (warsztat zgromadził największą ilość uczestników w trakcie całego programu edukacyjnego targów).

Tytuł Innowacja Roku 2009

W III kwartale 2009 roku portal otrzymał tytuł Innowacja Roku 2009.

Kapituła konkursu (Instytut Innowacji FIRE oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) przyznała tę nagrodę (jednocześnie przyznając portalowi jedną z najwyższych ocen wśród firm biorących udział w konkursie) za: system powiadomień i alarmów, oraz system ocen funduszy dopasowanych do profilu inwestora.

Rok 2010 – Współpraca z branżą Doradztwa Finansowego

W roku 2010 firma realizuje na szeroką skalę działalność edukacyjną, rozwija dodatkowe funkcjonalności w portalu oraz tworzy portale tematyczne. Twórca portalu – Remigiusz Stanisławek – prowadzi maraton szkoleniowy na terenie całego kraju. To ponad całodniowych 120 szkoleń w ciągu 12 miesięcy dla prywatnych inwestorów. Ale także szkolenia dedykowane dla firm Doradztwa Finansowego. Szkolenia zorganizowano dla dystrybutorów produktów Axa, Aegon, Skandia, Generali, Nordea, Compensa, także dla multiagencji na terenie całego kraju.

To udział w półfinale konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2010 i nominacje do kolejnych konkursów

Mikroprzedsiębiorca Roku to konkurs organizowany przez Fundację Kronenberga przy merytorycznym wsparciu Microfinance Centre for Central and Eastern Europe oraz Citi Handlowy.

Opiekun Inwestora w tej edycji zakwalifikował się do II etapu konkursu.

W roku 2010 firma była nominowana także w międzynarodowych konkursach Globe Awards oraz European Business Awards.

Szersza współpraca z branżą Doradztwa Finansowego

Kolejne firmy nawiązują współpracę z portalem oferując swoim Klientom usługi abonamentu oraz szkolenia Opiekuna Inwestora. Firma oferuje kilka modeli współpracy. To zarówno kupony rabatowe, które mogą otrzymać Klienci firm doradztwa finansowego, poprzez sponsorowanie abonamentów dla Klientów po integrację usług na poziomie systemów informatycznych.

Nowe funkcjonalności portalu system.opiekuninwestora.pl.

Rok 2010 to wiele nowych funkcji w portalu. Wprowadzenie powiadomienia „Kroczącego Stop Loss” pozwoliło na wygodne budowanie wielu strategii inwestowania, w tym inwestowania w fundusze akcji nawet na 4-6 miesięcy bez ryzyka dużej straty.

ROK 2011 – Rozwój strategii inwestowania i kolejne rozwiązania w portalu

Po raz kolejny firma została zakwalifikowana do półfinału konkursu European Business Awards. A w ramach rozwoju portalu aktywowała nowe strategie dla rynku zagranicznych funduszy inwestycyjnych oraz kolejne funkcjonalności takie jak np. Kroczący Start Profit, umożliwiający poszukiwanie okazji inwestycyjnych.

To dalsze zacieśnianie współpracy z firmami Doradztwa Finansowego. A także nawiązanie współpracy merytorycznej z portalami branżowymi oraz – wprowadzenie blogu o funduszach na strony wyborcza.biz jako jednego z blogów eksperckich.

To także kolejne wystąpienia na konferencjach branżowych (np. na tematDyrektywy UCITS IV w krajowych funduszach inwestycyjnych).

Lata 2012 – 2020 czyli kolejne 10 lat rozwoju

To przede wszystkim cykl szkoleń Fundusze To Nie Lokata. Można powiedzieć – kultowych szkoleń na rynku. Łącznie Remigiusz Stanisławek poprowadził ponad 250 (!) całodniowych szkoleń w kilkunastu miastach w Polsce.

To także kilka nowych funkcjonalności portalu – przede wszystkim wprowadzenie Listy Okazji Inwestycyjnych.

Plus coraz więcej wystąpień na konferencjach, wykłady czy też uczestnictwo w targach branżowych.

Rok 2020 zamykamy nową wersją ogólnodostępnych stron portalu Opiekun Inwestora i przygotowaniami do nowych instrukcji i materiałów edukacyjnych.

Wybrane wydarzenia z historii firmy

Początki prac nad portalem

2006-06-06

Oraz pierwsze szkolenia dla małych grup inwestorów, zbieranie oczekiwań inwestujących w fundusze

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

2007-06-18

Otrzymujemy zgodę na lokalizację w PPNT, gdzie doceniono innowacyjność naszego portalu.

Słynne nagranie z konferencji OKEBI

2007-09-14

We wrześniu 2007 roku, jeszcze przed spadkami z 2008 Remigiusz Stanisławek ostrzegał w wywiadzie wideo (dostępne potem m.in na portalu Infor.tv, że funduszami trzeba zarządzać. Kto posłuchał tych rad nie stracił wiele w 2008 roku

Targi Finansowe

2008-10-17

W październiku 2008 wystawialiśmy się na Targach Finansowych Twoje Pieniądze w PKiN

Półfinał Seedcamp

2009-03-05

W marcu 2009 firma zakwalifikowała się do półfinału międzynarodowego konkursu Seedcamp (innowacyjne portale z krajów EMEA) organizowanym w Agora Center jako jeden z kilku reprezentantów Polski wśród portali z krajów Europy Wschodniej.

Tytuł: Innowacja Roku 2009

2009-06-17

Kapituła konkursu (Instytut Innowacji FIRE oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) przyznała tę nagrodę (jednocześnie przyznając portalowi jedną z najwyższych ocen wśród firm biorących udział w konkursie) za: system powiadomień i alarmów, oraz system ocen funduszy dopasowanych do profilu inwestora.

20 szkoleń dla inwestorów

2009-10-10

W II połowie roku 2009 przeprowadziliśmy ponad 20 całodniowych szkoleń „Masz polisę inwestycyjną – zacznij skutecznie inwestować”

Wykłady na Twoje Pieniądze 2018

2009-10-16

Po raz kolejny jesteśmy na Targach Finansowych. Tym razem zaproszeni jesteśmy do wykładów w sesji edukacyjnej

Półfinał konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku

2010-06-17

Mikroprzedsiębiorca Roku to konkurs organizowany przez Fundację Kronenberga przy merytorycznym wsparciu Microfinance Centre for Central and Eastern Europe oraz Citi Handlowy.

Współpraca z firmami DF

2011-08-17

Opiekun Inwestora dostarcza hurtowo usługi abonamentów do firm Doradztwa Finansowego (w tym do AZ Finanse i GoldenEgg)

Ponad 100 całodniowych szkoleń w dwa lata!

2011-12-01

Maraton szkoleniowy. Prawie co tydzień szkolenia: Fundusze To Nie Lokata w prawie 20 miastach w Polsce.

Wystąpienia na branżowych konferencjach

2012-07-06

Z wykładami „Jak rzetelnie oferować produkty inwestycyjne” oraz „Dyrektywa UCITS i jej znaczenie dla prywatnych inwestorów”

Nominacje do konkursów

2012-08-17

W tym do międzynarodowych Globe Awards i European Business Awards (dwukrotnie). W EBA z polskich firm przegraliśmy z PKO BP

Rozwój funkcjonalności portalu

2012-09-10

Nowe powiadomienia w portalu

Portal Opiekun Zysku

2013-10-10

Udostępnienie narzędzi Opiekuna Inwestora dla firm DF i indywidualnych Doradców Finansowych

Współpraca z EAFP

2014-12-12

Początek współpracy w celu szerzenia dobrych praktyk Doradztwa Finansowego w Polsce. Udział w pracach nad standaryzacją zawodu Doradcy Finansowego

Rejestracja Znaku Towarowego Ocen Funduszy

2015-03-17

Zarejestrowaliśmy znak towarowy jakim są literowe oznaczenia Ratingu Funduszy wykorzystywane w oznaczaniu Okazji Inwestycyjnych

Wykłady MBA na uczelni Łazarskiego

2015-12-17

W ramach kursów MBA Przedsiębiorczość (ASBIRO)

Wystąpienie na MDRT w Toronto

2016-06-17

Może nie dla dużej grupy słuchaczy. Ale na prestiżowym zjeździe MDRT (ponad 10.000 doradców finansowych z całego świata)

Wykłady na Uniwersytecie Ekonomicznym Poznań

2017-05-05

Remigiusz Stanisławek wykłada na Studiach Podyplomowych na UE w Poznaniu

Nowa siedziba w Poznaniu

2017-09-18

Przenosimy się do nowego biura. Tu prowadzimy mniejsze szkolenia i spotkania z inwestorami.

Remigiusz Stanisławek wykłada w Miami

2018-06-17

Na kongresie MDRT Remigiusz Stanisławek poprowadził dwa szkolenia. W tym jedno wystąpienie przed 15.000 publicznością.

Stoisko Forum Finansów i Inwestycji

2020-02-17

W lutym 2020 wystawialiśmy się na Forum Finansów i Inwestycji na Stadionie Narodowym