Dynamiczny Ranking Funduszy to nagradzane i całkiem inne spojrzenie na dobór funduszy

Inwestorzy przyzwyczajeni są do porównywania funduszy na podstawie wyników za ostatni miesiąc/kwartał/rok czy kilka lat. Problem w tym że takie porównanie praktycznie nic nie mówi o faktycznej kondycji funduszu...

System analizy funduszy w Opiekunie Inwestora to ranking pokazujący jak poszczególne fundusze radzą sobie w obecnej sytuacji rynkowej.

Pokazuje że wśród funduszy akcyjnych (wyższego ryzyka) można znaleźć takie, które mają małą zmienność (są 'mniej' ryzykowne), a i wśród funduszy obligacji (niższego ryzyka) pozwolą znaleźć te o większych możliwościach zysku.

Jak to działa?

Ranking funduszy dopasowany do Twojego profilu inwestora. Pozwala natychmiastowo sprawdzić i porównać zmienność funduszy w poszczególnych grupach funduszy. A zmienność tą przeliczamy na Ocenę funduszu.

Gdy poznasz ranking bliżej - to z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie będziesz już próbować dobierać funduszy w oparciu o ich zwykłe wyniki historyczne, które nic nie mówią o aktualnej sytuacji funduszu i dopasowaniu do obecnej sytuacji rynkowej.

Jak liczony jest ranking?

Nie ma tu żadnej tajemnej wiedzy - ranking jest wynikiem analizy statystycznej kroczących wyników funduszy z wybranego przez użytkownika przedziału czasu. Zalecamy (szczególnie dla początkujących) analizę funduszy w bieżącej sytuacji rynkowej - czyli w ostatnich 3 miesiącach.

Brzmi skomplikowanie? Zaraz zobaczysz jakie to proste.

Zwykłe sprawdzenie wyniku funduszu 'za ostatni miesiąc' tak naprawdę  nic nie mówi o tym jakich zysków/strat można na takim funduszu oczekiwać.

Przykładowo UNIQUA Akcji MiŚ. W ciągu miesiąca od 1.08.2023 do 1.09.2023 ma stratę: -2,6%. Ale co ta informacja mówi inwestorowi? Praktycznie: NIC.  Jakiego wyniku można się spodziewać w kolejnym miesiącu (gdyby sytuacja na rynku była w miarę podobna)? Czy w ostatniej sytuacji rynkowej fundusz ten pokazuje że można stracić 5%? 10%? A może zyskać 2% czy 8%? Pojedynczy wynik miesięczny jest całkowicie wyrwany z kontekstu.

Dlatego w 2007 wprowadziliśmy analizę dynamiczną. Wyniki miesięczne funduszy sprawdzamy ... w okresie 3x dłuższym. Czyli w ostatnich 3 miesiącach. Codziennie (gdy były wyceny) sprawdzając jaki wynik uzyskał fundusz w ciągu miesiąca (a dokładniej w 28 dni *).

*) Czemu 28 dni? Aby nie było 'niesprawiedliwego' porównywania wyników miesięcznych - gdzie np w lutym 'miesięczne' inwestycje to 28 dni a w marcu 31 dni. To 3 dni więcej (ponad 10% różnicy).

Tym samym w ciągu tych 3 miesięcy mamy około 40 wyników 28-dniowych sprawdzanych codziennie w dni w które były wyceny funduszu.

Oto wykres 40 inwestycji 'miesięcznych' w funduszu Uniqa Akcji MiŚ:

Tak 'zachowywały' się miesięczne wyniki funduszu gdy były sprawdzane w kolejnych dniach roboczych. Ostatnie 3 miesiące to ostatnia sytuacja rynkowa.

Widać wyraźnie, że mniej więcej połowa takich 'sprawdzeń wyników' pokazała miesięczny zysk. A połowa miesięczną stratę. Ale ... jak w ciągu miesiąca były zyski - to były wysokie - często ponad 5% zysku w miesiąc. A gdy były straty to w tym funduszu w ostatnim czasie były to miesięczne straty minimalne...

Najgorszy wynik tego funduszu w tej analizie wyniósł: -3,1%. A najlepszy +13,9%. Q1,Q2,Q3 to oceny dla różnego profilu inwestora. Na ten moment potraktuj to jako dane dla zainteresowanych. Choć statystycznie to proste: Q1 to tak zwany pierwszy kwartyl. A po ludzku: oznacza, że 3/4 z tych miesięcznych badanych wyników było lepsze niż ta wartość (tutaj -1,2%). Q2 to mediana - czyli że połowa wyników była lepsza niż Q2. A Q3 to trzeci kwartyl (pokazuje że tylko 1/4 wyników była lepsza niż Q4).

W oparciu o Q1/Q2 lubQ3 (to wyciera inwestor) jest wyświetlana Ocena. Zalecamy zawsze profil 'ostrożny analiz' - czyli wybór Q1 jako oceny. I po tym są domyślnie sortowane fundusze w tabeli.

W praktyce najwięcej mówią wartości Min i Max (minimalny i maksymalny wynik). W tym przykładzie Min to -3,1% a Max to 13,9%.

Odczytanie tego jest proste:

"W ostatnim kwartale największy pechowiec który zainwestował w ten fundusz pechowo w jednym dniu i sprzedał po miesiącu - zanotował stratę 3,1%. A największy 'szczęściarz' w ciągu miesiąca (a dokładniej 28 dni) miał zysk 13,9%."

Jeżeli więc sytuacja na rynkach będzie w miarę zbliżona do obecnej (nie będzie nagłego krachu ani nagłej hossy) to mniej więcej wiadomo w jakich widełkach może się zachowywać ten fundusz.

Ale czy kupiony dziś może stracić w miesiąc np 20% (gdy wartość Min pokazuje stratę 3,1%)? Oczywiście że może (ale inwestor z dużym prawdopodobieństwem tyle nie straci - ponieważ zdefiniuje dla takiego funduszu Kroczący Stop Loss!

 

Siłę rankingu widać przy porównywaniu funduszy!

Fundusze należy porównywać w tej samej grupie funduszy. Nie ma merytorycznie  żadnego sensu aby porównywać fundusze obligacji z funduszami akcji... Zobacz jak w tym samym dniu wyglądało kilka innych funduszy akcji małych i średnich spółek inwestujących w Polsce:

Spójrz na kolumny Min i Max. Pojedyncze najgorsze stratne wyniki były na zbliżonych poziomach, ale: gdy najgorszy wynik w UNIQA to -3,1% a najlepszy to 13,9% to w przypadku funduszu np. Allianz jak bywało 'gorzej' to wyniki były nieco słabsze, ale w 'dobrych' chwilach najlepsze wyniki Allianz były dużo słabsze od Uniqa.

A wszystkie te badane wyniki w naszej rozbudowanej analizie dotyczą tej samej grupy funduszy (akcje małych i średnich spółek) i do tego badanie dotyczy tego samego ostatniego okresu 3 miesięcy.

Co jakiś czas w sekcji "Aktualności' pojawiać się będą przykłady takich prostych analiz.

 

Więcej szczegółów poznasz

W comiesięcznym Live

Na spotkaniach online pokazujemy jak działa portal. Zawsze jest też część edukacyjna. To także doskonałe miejsce do zadawania pytań na żywo.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kliknij w tytuł pytania aby zobaczyć odpowiedź

Podstawowe funkcje portalu możesz przetestować bezpłatnie przez okres 30 dni - rejestrując się po odbiór konta gratis.

Formularz zgłoszenia po konto jest dostępny na tej stronie.

Funkcja: Dynamiczny Ranking Funduszy
dostępna jest w każdym abonamencie

Abonament Podstawowy

157 ,oo PLN rocznie

Podstawowe funkcje czyli ranking funduszy i monitorowanie email/sms Kroczący Stop Loss

Abonament Standardowy

247 ,oo PLN rocznie

Najczęściej wybierany. Wszystko co niezbędne: więcej powiadomień i Lista Okazji Inwestycyjnych

Abonament Profesjonalny

327 ,oo PLN rocznie

Dla pasjonatów.
Więcej strategii i możliwość prowadzenia portfeli inwestycyjnych

Funkcja ta dostępna jest także

W abonamentach IKE/IKZE

Rozumiemy że dla niewielkich kwot inwestowanych w IKE/IKZE pełen koszt abonamentu może być wysoki. Dlatego przygotowaliśmy przystępne cenowo wersje abonamentów dedykowanych do produktów IKE/IKZE.

Opis w formie video będzie wkrótce dostępny...

Na przełomie 2023/2024 roku jesteśmy w trakcie budowania biblioteki materiałów edukacyjnych.

W międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z instrukcją opisową podaną poniżej oraz z bezpłatnym przetestowaniem naszych abonamentów.

Gdy masz dodatkowe pytania

Napisz do nas

Obsługa portalu jest cały czas dostępna (dni robocze od 9:oo do 15:oo). Napisz do nas – odpowiadamy zazwyczaj w ciągu kilku godzin.