Szczegółowy opis tej funkcjonalności w portalu
Inwestorzy przyzwyczajeni są do porównywania funduszy na podstawie wyników za ostatni miesiąc/kwartał/rok czy kilka lat. Problem w tym że takie porównanie praktycznie nic nie mówi o faktycznej kondycji funduszu...
System analizy funduszy w Opiekunie Inwestora to ranking pokazujący jak poszczególne fundusze radzą sobie w obecnej sytuacji rynkowej.
Pokazuje że wśród funduszy akcyjnych (wyższego ryzyka) można znaleźć takie, które mają małą zmienność (są 'mniej' ryzykowne), a i wśród funduszy obligacji (niższego ryzyka) pozwolą znaleźć te o większych możliwościach zysku.
Ranking funduszy dopasowany do Twojego profilu inwestora. Pozwala natychmiastowo sprawdzić i porównać zmienność funduszy w poszczególnych grupach funduszy. A zmienność tą przeliczamy na Ocenę funduszu.
Gdy poznasz ranking bliżej - to z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie będziesz już próbować dobierać funduszy w oparciu o ich zwykłe wyniki historyczne, które nic nie mówią o aktualnej sytuacji funduszu i dopasowaniu do obecnej sytuacji rynkowej.
Nie ma tu żadnej tajemnej wiedzy - ranking jest wynikiem analizy statystycznej kroczących wyników funduszy z wybranego przez użytkownika przedziału czasu. Zalecamy (szczególnie dla początkujących) analizę funduszy w bieżącej sytuacji rynkowej - czyli w ostatnich 3 miesiącach.
Brzmi skomplikowanie? Zaraz zobaczysz jakie to proste.
Zwykłe sprawdzenie wyniku funduszu 'za ostatni miesiąc' tak naprawdę nic nie mówi o tym jakich zysków/strat można na takim funduszu oczekiwać.
Przykładowo UNIQUA Akcji MiŚ. W ciągu miesiąca od 1.08.2023 do 1.09.2023 ma stratę: -2,6%. Ale co ta informacja mówi inwestorowi? Praktycznie: NIC. Jakiego wyniku można się spodziewać w kolejnym miesiącu (gdyby sytuacja na rynku była w miarę podobna)? Czy w ostatniej sytuacji rynkowej fundusz ten pokazuje że można stracić 5%? 10%? A może zyskać 2% czy 8%? Pojedynczy wynik miesięczny jest całkowicie wyrwany z kontekstu.
Dlatego w 2007 wprowadziliśmy analizę dynamiczną. Wyniki miesięczne funduszy sprawdzamy ... w okresie 3x dłuższym. Czyli w ostatnich 3 miesiącach. Codziennie (gdy były wyceny) sprawdzając jaki wynik uzyskał fundusz w ciągu miesiąca (a dokładniej w 28 dni *).
*) Czemu 28 dni? Aby nie było 'niesprawiedliwego' porównywania wyników miesięcznych - gdzie np w lutym 'miesięczne' inwestycje to 28 dni a w marcu 31 dni. To 3 dni więcej (ponad 10% różnicy).
Tym samym w ciągu tych 3 miesięcy mamy około 40 wyników 28-dniowych sprawdzanych codziennie w dni w które były wyceny funduszu.
Oto wykres 40 inwestycji 'miesięcznych' w funduszu Uniqa Akcji MiŚ:
Tak 'zachowywały' się miesięczne wyniki funduszu gdy były sprawdzane w kolejnych dniach roboczych. Ostatnie 3 miesiące to ostatnia sytuacja rynkowa.
Widać wyraźnie, że mniej więcej połowa takich 'sprawdzeń wyników' pokazała miesięczny zysk. A połowa miesięczną stratę. Ale ... jak w ciągu miesiąca były zyski - to były wysokie - często ponad 5% zysku w miesiąc. A gdy były straty to w tym funduszu w ostatnim czasie były to miesięczne straty minimalne...
Najgorszy wynik tego funduszu w tej analizie wyniósł: -3,1%. A najlepszy +13,9%. Q1,Q2,Q3 to oceny dla różnego profilu inwestora. Na ten moment potraktuj to jako dane dla zainteresowanych. Choć statystycznie to proste: Q1 to tak zwany pierwszy kwartyl. A po ludzku: oznacza, że 3/4 z tych miesięcznych badanych wyników było lepsze niż ta wartość (tutaj -1,2%). Q2 to mediana - czyli że połowa wyników była lepsza niż Q2. A Q3 to trzeci kwartyl (pokazuje że tylko 1/4 wyników była lepsza niż Q4).
W oparciu o Q1/Q2 lubQ3 (to wyciera inwestor) jest wyświetlana Ocena. Zalecamy zawsze profil 'ostrożny analiz' - czyli wybór Q1 jako oceny. I po tym są domyślnie sortowane fundusze w tabeli.
W praktyce najwięcej mówią wartości Min i Max (minimalny i maksymalny wynik). W tym przykładzie Min to -3,1% a Max to 13,9%.
Odczytanie tego jest proste:
"W ostatnim kwartale największy pechowiec który zainwestował w ten fundusz pechowo w jednym dniu i sprzedał po miesiącu - zanotował stratę 3,1%. A największy 'szczęściarz' w ciągu miesiąca (a dokładniej 28 dni) miał zysk 13,9%."
Jeżeli więc sytuacja na rynkach będzie w miarę zbliżona do obecnej (nie będzie nagłego krachu ani nagłej hossy) to mniej więcej wiadomo w jakich widełkach może się zachowywać ten fundusz.
Ale czy kupiony dziś może stracić w miesiąc np 20% (gdy wartość Min pokazuje stratę 3,1%)? Oczywiście że może (ale inwestor z dużym prawdopodobieństwem tyle nie straci - ponieważ zdefiniuje dla takiego funduszu Kroczący Stop Loss!
Fundusze należy porównywać w tej samej grupie funduszy. Nie ma merytorycznie żadnego sensu aby porównywać fundusze obligacji z funduszami akcji... Zobacz jak w tym samym dniu wyglądało kilka innych funduszy akcji małych i średnich spółek inwestujących w Polsce:
Spójrz na kolumny Min i Max. Pojedyncze najgorsze stratne wyniki były na zbliżonych poziomach, ale: gdy najgorszy wynik w UNIQA to -3,1% a najlepszy to 13,9% to w przypadku funduszu np. Allianz jak bywało 'gorzej' to wyniki były nieco słabsze, ale w 'dobrych' chwilach najlepsze wyniki Allianz były dużo słabsze od Uniqa.
A wszystkie te badane wyniki w naszej rozbudowanej analizie dotyczą tej samej grupy funduszy (akcje małych i średnich spółek) i do tego badanie dotyczy tego samego ostatniego okresu 3 miesięcy.
Co jakiś czas w sekcji "Aktualności' pojawiać się będą przykłady takich prostych analiz.
Więcej szczegółów poznasz
Na spotkaniach online pokazujemy jak działa portal. Zawsze jest też część edukacyjna. To także doskonałe miejsce do zadawania pytań na żywo.
Kliknij w tytuł pytania aby zobaczyć odpowiedź
Podstawowe funkcje portalu możesz przetestować bezpłatnie przez okres 30 dni - rejestrując się po odbiór konta gratis.
Formularz zgłoszenia po konto jest dostępny na tej stronie.
Podstawowe funkcje czyli ranking funduszy i monitorowanie email/sms Kroczący Stop Loss
Najczęściej wybierany. Wszystko co niezbędne: więcej powiadomień i Lista Okazji Inwestycyjnych
Dla pasjonatów.
Więcej strategii i możliwość prowadzenia portfeli inwestycyjnych
Funkcja ta dostępna jest także
Rozumiemy że dla niewielkich kwot inwestowanych w IKE/IKZE pełen koszt abonamentu może być wysoki. Dlatego przygotowaliśmy przystępne cenowo wersje abonamentów dedykowanych do produktów IKE/IKZE.
Na przełomie 2023/2024 roku jesteśmy w trakcie budowania biblioteki materiałów edukacyjnych.
W międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z instrukcją opisową podaną poniżej oraz z bezpłatnym przetestowaniem naszych abonamentów.
Gdy masz dodatkowe pytania
Obsługa portalu jest cały czas dostępna (dni robocze od 9:oo do 15:oo). Napisz do nas – odpowiadamy zazwyczaj w ciągu kilku godzin.
© 2007-2024 Opiekun Inwestora sp z o.o.