Druga po KSL ulubiona funkcja inwestorów: Lista okazji inwestycyjnych

Funkcję tę wprowadziliśmy na początku 2012 roku. Jest ona wynikiem kilku lat rozbudowywania algorytmu do analiz funduszy.

Oczywiście funkcja Listy Okazji nie przewiduje przyszłości. Gdyby tak było wszyscy bylibyśmy milionerami w Polsce - a przynajmniej korzystający z portalu 🙂

 

Jak to działa?

Lista okazji to zaawansowany model matematyczny nakładający na siebie krótko i średnioterminowe analizy dynamiczne funduszy. I aby nie przedłużać: wynikiem analiz jest lista funduszy które spełniają takie kryterium:

  • wcześniej ich wyniki były wyróżniającymi się w swojej grupie funduszy
  • w ostatnim czasie ich wyniki były słabsze (np traciły, zarabiały bardzo wolno lub były bardzo zmienne) - w porównaniu do zwyczajowych poziomów zysków w danej grupie funduszy
  • i niedawno (max 1-2 tygodni) zaczęły statystycznie uzyskiwać wyniki lepsze niż 'standardowy' próg dla danej grupy funduszy.

Często to oznacza sytuację gdy fundusz o dobrych wynikach, po chwilowych spadkach właśnie zaczął zarabiać szybciej od innych.

W przykładzie widać kilka funduszy na liście okazji (z grupy wyższego ryzyka rynków zagranicznych). Widać ile dni temu fundusz pojawił się na liście okazji, jaki ma aktualny wynik (i jaki miał historycznie maksymalny wynik). Dla wygody od razu jest możliwość zdefiniowania powiadomienia Kroczący Stop Loss (KSL) gdyby dany fundusz miał być zakupiony.

Ustawienie KSL powinno być w zasadzie obowiązkowe - po to aby w sytuacji spadków wycen szybko móc się z funduszu wycofać.

Co warto wiedzieć o liście okazji:

  • to nie jest szukanie inwestycji w dołku - na liście okazji fundusz pojawi się po tym jak 'potwierdził' że to nie jest jeden czy dwa wzrosty od najniższej wyceny - tylko więcej
  • to nie jest rekomendacja inwestycyjna - to wynik matematycznych i statystycznych obliczeń prowadzonych przez portal
  • wypracowany model obliczeń nie jest 'przypadkowy' - większość funduszy które trafiają na listę okazji zostają na liście przez długi czas
  • fundusze które przestają spełniać kryteria 'bytności' na liście okazji są z niej usuwane
  • lista okazji to dodatkowe uzupełnienie rankingów funduszy

Ciekawe możliwości dodatkowe

W portalu nie musisz codziennie sprawdzać czy pojawiły się nowe okazje. Możesz ustawić powiadomienie w systemie.

Jeżeli pojawią się nowe okazje otrzymasz email (i SMS).

Takich raportów można mieć ustawionych kilka (także z opcją informacji przez SMS):

Raport oprócz nazw funduszy zawiera też część danych statystycznych (to dla pasjonatów, nie musisz czytać wszystkich cyferek które wysyła portal):

Lista okazji w powiązaniu z Kroczący Stop Loss

W wyższych abonamentach definiując Kroczący Stop Loss można zaznaczyć dodatkową opcję: Monitoruj obecność funduszu na liście okazji.

W ten sposób jeżeli fundusz w który inwestujesz pojawi się lub zostanie usunięty z listy okazji otrzymasz taką informację z portalu.

Jak to można wykorzystać?

Szczególnie przydatne jest to w sytuacji gdy fundusz w który inwestujesz został usunięty z listy okazji (czyli zaczął uzyskiwać wyniki odmienne od standardu dla danej grupy funduszy). A to może oznaczać że np. zaczął już tracić lub jego wyniki są słabsze - wolniejszy wzrost lub stagnacja.

Mając taką informację można wycofać się z funduszu wcześniej niż poprzez alarm Kroczącego Stop Loss i uchronić przed większymi spadkami.

Dlaczego dostępne jest to tylko w wyższych abonamentach? Ponieważ jest to informacja zaawansowana. Nigdy nie jest tak w portalu Opiekun Inwestora że alarm oznacza konieczność sprzedaży funduszu. Nie jest tak że usunięcie funduszu z listy okazji oznacza że trzeba go sprzedać. To tylko informacje - z którymi inwestor może zrobić wiele. A system okazji inwestycyjnych wymaga nieco większej wiedzy i interesowania się inwestycjami.

Więcej szczegółów poznasz

W comiesięcznym Live

Na spotkaniach online pokazujemy jak działa portal. Zawsze jest też część edukacyjna. To także doskonałe miejsce do zadawania pytań na żywo.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kliknij w tytuł pytania aby zobaczyć odpowiedź

Podstawowe funkcje portalu możesz przetestować bezpłatnie przez okres 30 dni - rejestrując się po odbiór konta gratis.

Formularz zgłoszenia po konto jest dostępny na tej stronie.

Uwaga! Ta funkcja nie jest dostępna w abonamencie testowym.

Funkcja: Lista okazji inwestycyjnych
nie jest dostępna w abonamencie podstawowym

Abonament Podstawowy

157 ,oo PLN rocznie

Ta funkcja nie jest dostępna w tym abonamencie

Abonament Standardowy

247 ,oo PLN rocznie

Najczęściej wybierany. Wszystko co niezbędne: więcej powiadomień i Lista Okazji Inwestycyjnych

Abonament Profesjonalny

327 ,oo PLN rocznie

Dla pasjonatów.
Więcej strategii i możliwość prowadzenia portfeli inwestycyjnych

Funkcja ta dostępna jest także

W abonamentach IKE/IKZE

Rozumiemy że dla niewielkich kwot inwestowanych w IKE/IKZE pełen koszt abonamentu może być wysoki. Dlatego przygotowaliśmy przystępne cenowo wersje abonamentów dedykowanych do produktów IKE/IKZE.

Opis w formie video będzie wkrótce dostępny...

Na przełomie 2023/2024 roku jesteśmy w trakcie budowania biblioteki materiałów edukacyjnych.

W międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z instrukcją opisową podaną poniżej oraz z bezpłatnym przetestowaniem naszych abonamentów.

Gdy masz dodatkowe pytania

Napisz do nas

Obsługa portalu jest cały czas dostępna (dni robocze od 9:oo do 15:oo). Napisz do nas – odpowiadamy zazwyczaj w ciągu kilku godzin.