Infolinia (10:oo - 15:oo) :: (61) 62 555 22

Fundusze Inwestycyjne - aktualności, nowości

Inwestuj. Zamiast liczyć na szczęście!

Fundusze inwestycyjne – jak sama nazwa wskazuje to inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać.

Oczywiście z każdej strony w reklamach funduszy i poradach ‘doradców’ usłyszysz: wpłać i zapomnij, inwestuj długoterminowo, uśredniaj cenę zakupu itd. Takich mitów inwestowania jest wiele! Wszystkie te “złote zasady” działają wtedy gdy … odpowiednio dobrano dane, lub działają na danych teoretycznych.

To nie znaczy, że czasem w długim okresie inwestorzy świetnie zarobili, że czasem zadziałał efekt uśredniania ceny, że czasem metoda KIP (Kup i Trzymaj) świetnie się sprawdziła.

Wszystko sprowadza się do słowa “czasem”. Czy jesteś gotów pozostawić los Twoich ciężko zarabianych oszczędności na łut szczęścia? Jestem przekonany że nie.

Można wierzyć w różne mity inwestowania – a można po prostu zacząć samodzielnie zmieniać fundusze w portfelu. Nie bez powodu fundusze otwarte pozwalają na dokonywanie takich zmian każdego dnia. Fundusze to nie giełda. Ich specyfika pozwala bez problemów reagować na bieżącą sytuację.

Fundusze to nie giełda – tu wystarczy odrobina dodatkowej wiedzy i odrobina doświadczenia. Oczywiście łatwiej jest gdy masz dodatkowe narzędzia.

Skąd wzięły się mity inwestowania?

Odpowiedź jest prosta: bo dobrze ‘sprzedają’.

Banki, fundusze inwestycyjne i większość doradców finansowych doskonale wiedzą czego oczekuje większość osób poszukujących inwestycji. A te oczekiwania to: wpłacić gdzieś oszczędności i mieć pewny zysk większy od lokaty bankowej. I oczywiście nie interesować się taką inwestycją. Inwestorzy nie chcą poznać dokładnie jak inwestycje działają. A już na pewno nie chcą samodzielnie zarządzać inwestycją, a często nawet jej monitorować. W końcu po coś są te banki, doradcy czy też fundusze aby robić to za nas!

Skoro tak … to po co wyprowadzać osobę, która przynosi oszczędności z błędu? Pomijam już to, że czasem po drugiej stronie biurka (w banku czy też firmie ‘doradztwa’ na rogu ulicy) siedzą osoby, które jedyną wiedzę o inwestowaniu mają ze szkoleń sprzedażowych. Na których oczywiście uczy się tego … co pozwala łatwiej sprzedać i zaoferować inwestycję.

Najgorzej gdy po obu stronach biurka zasiądą osoby nie mające wiedzy o inwestowaniu. Wtedy łatwo o błędne decyzje. ‘Doradca’ z przekonaniem opowiada bajki o inwestowaniu. A Klient słyszy to co chciał usłyszeć. Dlaczego miałby nie wierzyć doradcy, tym bardziej, że te wykresy i przykłady są tak przekonujące.

  • Inwestor ma prawo tej wiedzy nie mieć – w końcu nie uczą tego w szkołach i nie jest to wiedza miła i bardzo popularna.
  • Prawdziwy Doradca – wiedzę tę powinien mieć. Niestety nie zawsze tak się dzieje.

Główny problem z mitami inwestowania

jest taki, że są one nadal bardzo popularne. Inwestor chce usłyszeć, że inwestowanie jest trywialnie proste, branża doskonale wie co Klient chce usłyszeć. I w naturalny sposób w rozmowach … Klient słyszy dokładnie to co chciał usłyszeć.

Dlaczego fundusze nie zachęcają do aktywnego inwestowania?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Absolutnie nie jest to w interesie biznesowym żadnego funduszu. Łatwo to zrozumiesz gdy przypomnę kiedy zarabia fundusz inwestycyjny.

Fundusz inwestycyjny zarabia pobierając tzw Opłatę Za Zarządzanie, która jest już wliczona w cenę funduszu. Ta opłata to z reguły 1-4% rocznie od kwoty zgromadzonej w funduszu. W tym od Twoich oszczędności, które wpłaciłe(a)ś do funduszu.

Gdyby fundusz A zachęcał do sprzedaży swoich jednostek z uwagi np. na trudną sytuację na giełdzie to … działałby na własną szkodę (od wypłaconych pieniędzy nie pobierałby swojego wynagrodzenia).

Dlatego fundusze też będą mówić o mitach inwestowania, czy też “rekomendowanym czasie inwestycji”.

Po prostu – im dłużej Twoje pieniądze są w danym funduszu inwestycyjnym tym dłużej taki fundusz zarabia.

Dlatego w 2007 roku powstał Opiekun Inwestora

Uczymy jak poprawnie korzystać z funduszy inwestycyjnych. To o czym mówimy i piszemy opieramy o fakty. My nie mówimy, że coś “nie działa”. Nie musimy przekonywać tylko słowami. My pokazujemy po prostu liczby i faktyczne wyniki. Matematyka pokazuje kto ma rację.

2+2=4 choć wszyscy chcielibyśmy aby w inwestowaniu dawało to 10…

Możesz dalej wierzyć w bajki o inwestowaniu – a możesz po prostu wziąć sprawy w swoje ręce. To naprawdę nie jest trudne!

Na początek możesz skorzystać z naszych comiesięcznych otwartych spotkań online.Nie wierz nam na słowo. Sprawdź nas!
Top
Piątek 30.10.2020 o 20:00 comiesięczne spotkanie online i omówienie okazjiSprawdź
+