Infolinia (10:oo - 15:oo) :: (61) 62 555 22

Fundusze Inwestycyjne - aktualności, nowości

Relacja z konferencji Fund Forum 2017

Po raz siódmy uczestniczyłem w konferencji Fund Forum 2017 (organizowana przez Analizy Online). To największe wydarzenie tego typu na rynku funduszy inwestycyjnych. Ponad 600 uczestników, świetne wykłady, goście z zagranicznych TFI i … kuluarowe rozmowy, często najcenniejsze z całego wydarzenia.

Gwiazdą wśród prelegentów w tym roku był dr. Mark Mobius (Franklin Templeton) zarządzający od czterdziestu lat (!) funduszami rynków wschodzących.

Relacja z konferencji dostępna na naszym blogu

Omówiłem tam szczegółowo kilka prezentacji.

Kierunek – akcje rynków wschodzących. W ten sposób można podsumować wystąpienie dr. Marka Mobiusa.

Po podróży przez historię rynków wschodzących (i ‘pre-wschodzących’ Frontier Markets), ich bogactw mineralnych, cech demograficznych i zdecydowanie wyższych prognozowanych poziomów PKB pojawiły się analizy rynków, poziomu cen akcji i dwa wykresy, które musisz zobaczyć.

Index rynków wschodzących od 1988 roku jest na wykresie:

Główny przekaz tego wykresu … (więcej informacji w relacji na blogu)

Z etyką a w zasadzie z jej łamaniem w instytucjach finansowych jest trochę jak z nieświeżym powietrzem w autobusie. Wszyscy wiedzą, że coś się wydarzyło ale nikt się do tego nie przyznaje.

Grzegorz Zalewski (DM BoŚ) rozpoczął konferencję trudnymi tematami wypaczeń w sprzedaży inwestycji.

Temat może nie związany wprost z inwestowaniem – ale warto przeczytać.

 

A pozostałe tematy konferencji streściłem w osobnym artykule.

Znajdziesz tam m.in. podsumowanie wykładu Anny Dragesic z PIMCO na temat rynku światowych obligacji i kierunków na które w tej grupie warto zwrócić uwagę.

Będzie też o sytuacji (mocno zmiennej) na rynkach walutowych. A także – i to może być najbardziej interesujące – podsumowanie debaty na temat przyszłości naszej giełdy

Oto jak zapowiadano konferencję:

  • Zjeść ciastko i mieć ciastko – do czego prowadzi sprzedaż za wszelką cenę. Nikt nie ma wątpliwości, że misselling to strzał w stopę dla niejednej branży. Zbyt często jednak w praktyce sprawdza się motto: „Klient klientem, ale sprzedaż musi być.” Czy naprawdę pomiędzy interesem dystrybutora i doradcy, a dobrem klienta musi istnieć sprzeczność? Czy jest jakiś sposób, aby je pogodzić? Swoją diagnozę sytuacji i możliwości jej uzdrowienia przedstawi Grzegorz Zalewski – inwestor, komentator i edukator rynkowy, autor wielu książek o tematyce inwestycyjnej.
  • Rynki wschodzące – wiosenne ożywienie. Jest jednym z największych autorytetów świata inwestycji. Chociaż jego biografia została wydana w formie komiksu, inwestowanie na rynkach wschodzących traktuje bardzo serio. Wielokrotnie doceniany i nominowany do prestiżowych nagród branżowych. Perspektywy rynków wschodzących zaprezentuje ich „Ojciec”, dr Mark Mobius, który inwestowaniem na emerging markets zajmuje się od przeszło 40 lat.
  • Inwestor w gąszczu możliwości – sztuka wyboru w świecie funduszy. Wybór konkretnego produktu, to problem niejednego konsumenta. Niekiedy zdarza się, że sama liczba dostępnych możliwości jest tak przytłaczająca, że zniechęca do działania w obawie przed podjęciem niewłaściwej decyzji. Nie inaczej wygląda sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się proste metody. Istotę problemu oraz kilka metod jego rozwiązania przedstawi Ewa Bartosiak – analityk Analiz Online, która na co dzień zajmuje się analizą funduszy inwestycyjnych.
  • Obligacje skarbowe to nie wszystko – szukamy okazji na globalnym rynku długu. W środowisku historycznie niskich stóp procentowych inwestorom z rynku długu niełatwo jest znaleźć satysfakcjonujący dochód. W okresie wzrostu kosztu pieniądza i inflacji może być to jeszcze trudniejsze. Jakie możliwości są zatem do dyspozycji? Swoją opinię zaprezentuje Anna Dragesic z PIMCO – jednej z największych i najbardziej znanych globalnych instytucji finansowych, specjalizującej się w inwestycjach na międzynarodowych rynkach długu.
  • Debata: FIZ w portfelu, czyli co dalej z funduszami zamkniętymi? Fundusze zamknięte zdominowały zarówno segment produktów dedykowanych, jak i detalicznych, a ich popularność przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Realnym zagrożeniem dla tego typu rozwiązań okazały się propozycje zmian legislacyjnych, związanych z ich opodatkowaniem. W jakim kierunku będzie rozwijał się ten segment funduszy? Czy FIZ-y zdołają utrzymać popularność zdobytą pośród inwestorów i miejsce w ofercie TFI? Jakie są szanse i zagrożenia? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi eksperci.
  • Gorący okres na rynku walut – jak się nie sparzyć? Po burzliwym 2016 roku rozgrywka na rynku walutowym jest coraz bardziej zacięta. Systematycznie umacniający się dolar to zagrożenie m.in. dla systemów finansowych rynków wschodzących. Nadchodzące wybory na Starym Kontynencie to z kolei powód do niepokoju o wspólną europejską walutę. Jak rozgrywać swoje karty będą główni gracze na tym rynku i jaki wpływ będzie to miało na inwestycje w ujęciu globalnym? Na te pytania odpowie dr Martin Lueck z BlackRock.
  • Debata: Jesień życia po nowemu – system emerytalny w odmienionej formie. Już wkrótce tzw. umowa międzypokoleniowa w polskim systemie emerytalnym odejdzie w przeszłość. Czy wiesz jak może wyglądać system emerytalny w Polsce po 2018 roku i jaka będzie rola doradcy po wprowadzeniu w życie Programu Budowy Kapitału? Czego przyszli emeryci mogą oczekiwać od profesjonalistów z branży funduszy inwestycyjnych? Omówimy najważniejsze szczegóły, szanse i zagrożenia.
  • Debata: Polski inwestor na rozdrożu – szanse na zmiany trendu na warszawskiej GPW. Na warszawskim parkiecie jeszcze do niedawna wiało chłodem. Inwestorom z rynku akcji nie pomagały ani lokalne ryzyka polityczne, ani zastój w inwestycjach, który wyraźnie wyhamował tempo rozwoju rodzimej gospodarki w II połowie 2016 roku. Czy śladem niektórych Polaków warto więc wyemigrować z kapitałem na rynki zagraniczne, czy też ostatnie wzrosty to symptomy trwałej poprawy sytuacji świadczące o tym, że giełdowa zima zbliża się do końca? Zaproszeni przez nas eksperci zdradzą na co możemy liczyć.


Nie wierz nam na słowo. Sprawdź nas!
Top
Piątek 30.10.2020 o 20:00 comiesięczne spotkanie online i omówienie okazjiSprawdź
+